Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy

17-230 Białowieża, Park Pałacowy 11

tel. +48 (085) 682 97 00, tel./fax. +48 (85) 681 23 06, +48 (085) 681 23 60,

http://www.bpn.com.pl bpn@bpn.com.pl 


 Przyroda  Flora | Fauna | Obszar Ochrony Ścisłej | Obręb Ochronny Hwoźnia | Ośrodek Hodowli Żubrów
 Kultura  Park Pałacowy |
 Edukacja  Edukacja Ekologiczna | Muzeum BPN | Puszczyk | Biblioteka |
 Turystyka  Zasady zwiedzania | Szlaki | Mapy | Kalendarium

 Badania naukowe

Badania Naukowe | Wydawnictwa | Staże i Praktyki | Seminaria | Placówki Naukowe |


EDUKACJA EKOLOGICZNA

Edukacja Przyrodnicza | Oferta Edukacyjna | Ścieżka Edukacyjna "Poznajemy Tajemnicę Lasu"

    

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA "POZNAJEMY TAJEMNICĘ LASU"

 

Ścieżka edukacyjna “Poznajemy tajemnice lasu” powstała w ramach realizacji projektu: “Zobaczyć, zrozumieć, zachować – działalność edukacyjna Białowieskiego Parku Narodowego”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Ścieżka znajduje się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego (OEP BPN). Składa się z dziewięciu elementów - przystanków. Została przygotowana z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz starszych dzieciach i młodzieży, odwiedzających Białowieski Park Narodowy indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.

 

Jednym z elementów ścieżki jest rzeźba przedstawiająca żubry. Jej twórczynią jest Sally Matthews – artystka z Wielkiej Brytanii, która wykonała rzeźbę z materiałów, które dostarcza sama natura – torfu, traw, kawałków gałęzi itp. Projekt wykonania i ustawienia rzeźby w Parku Pałacowym sfinansował Konsulat Brytyjski w Warszawie i Wales Arts International. Zrealizowano go w 2004r., w 75 rocznicę restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej.

 

Ponadto na ścieżce edukacyjnej przy OEP znajduje się: 10 tablic edukacyjnych, przytwierdzonych do drewnianych stolików, przy których można nie tylko wiele się nauczyć ale także odpocząć w cieniu parkowych drzew, 12 otwieranych słupków, zawierających pytania i odpowiedzi, dotyczące przyrody Białowieskiego Parku Narodowego, 9 słupów obrotowych, pozwalających na dopasowanie do siebie rysunków liści, owoców i kształtów drzew i krzewów, występujących w Puszczy Białowieskiej, tablica do pisania kredą i piaskownica w kształcie Białowieskiego Parku Narodowego. Elementem ścieżki edukacyjnej jest także: rusztowanie z „grającymi gałęziami” i „ścieżka czuciowa”, którą należy przejść bez butów i z zamkniętymi oczami, rozpoznając rodzaj podłoża, po którym się idzie.

 

Na ścieżce edukacyjnej opisaliśmy zagadnienia związane z funkcjonowaniem lasu pochodzenia naturalnego, którego fragmenty do dnia dzisiejszego zachowały się na terenie Puszczy Białowieskiej, a ich obecność odróżnia naszą puszczę od innych kompleksów leśnych w Polsce. Odwiedzając ścieżkę będziecie więc mogli zapoznać się z jego budową, mieszkańcami, cechami odróżniajacymi ten unikatowy dziś w skali Europy las od powszechnie występujących na jej terenie lasów zagospodarowanych.

 

Ścieżkę ,,Poznajemy tajemnice lasu’’ przygotowaliśmy z myślą o tym, abyście korzystając z niej mogli wzbogacić swoją wiedzę poprzez zabawę, do czego służyć mają np. słupki obrotowe, kłoda - równoważnia czy planszowe gry edukacyjne, z których jedna dotyczy rysia a druga grzybów. Grając w nie zapoznacie się z biologią jednego z najrzadziej spotykanych w polskich lasach drapieżników, z wybranymi gatunkami grzybów, które możecie zobaczyć spacerując po Puszczy Białowieskiej oraz z zasadami ochrony, obowiązującymi w Obszarze Ochrony Ścisłej BPN.

 

Zasady korzystania ze ścieżki edukacyjnej:

Ścieżkę ,,Poznajemy tajemnice lasu’’ przygotowaliśmy w taki sposób, aby zarówno turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane mogły korzystać z niej samodzielnie - bez pomocy przewodnika.

  

Ścieżka udostępniana jest nieodpłatnie.

 

Opiekunów grup zorganizowanych, w tym w szczególności grup przedszkolnych i szkolnych, którzy będą samodzielnie prowadzili zajęcia na naszej ścieżce bardzo prosimy o zgłoszenie do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN, pod numerami telefonów: (085) 682-9732 lub (085) 682-9731, celem podania informacji o:
 - terminie korzystania ze ścieżki;
 - nazwie i adresie przedszkola/ szkoły korzystającej ze ścieżki;
 - ilości osób, biorących udział w zajęciach przeprowadzonych na ścieżce.

 

Dla zorganizowanej grupy dzieci lub młodzieży istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych na ścieżce przez pracownika Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN.
Zajęcia takie należy wcześniej zamówić w OEP BPN po numerami telefonów
(085) 682-9731 lub (085) 682-9733.
Koszt zajęć: 60 zł/godz. + 22% VAT od grupy.


źródło: Białowieski Park Narodowy, dodano: 02.12.2005r.

 

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

     

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.