Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy

17-230 Białowieża, Park Pałacowy 11

tel. +48 (085) 682 97 00, tel./fax. +48 (85) 681 23 06, +48 (085) 681 23 60,

http://www.bpn.com.pl bpn@bpn.com.pl 


 Przyroda  Flora | Fauna | Obszar Ochrony Ścisłej | Obręb Ochronny Hwoźnia | Ośrodek Hodowli Żubrów
 Kultura  Park Pałacowy |
 Edukacja  Edukacja Ekologiczna | Muzeum BPN | Puszczyk | Biblioteka |
 Turystyka  Zasady zwiedzania | Szlaki | Mapy | Kalendarium

 Badania naukowe

Badania Naukowe | Wydawnictwa | Staże i Praktyki | Seminaria | Placówki Naukowe |


MUZEUM BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

    

MUZEUM PRZYRODNICZO-LEŚNE BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO


Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN czynne jest:

 - w sezonie (od połowy kwietnia do połowy października) przez cały tydzień w godzinach od 9:00 do 16:30; w soboty i niedziele od 9:00 do 17:00

 - poza sezonem (od połowy października do połowy kwietnia) od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 16:00
 

Ceny biletów wstępu: (cały obiekt)
 - 10,00 zł - normalny
 - 5,00 zł - ulgowy
Bilet upoważnia do zwiedzenia stałej wystawy muzealnej, wystawy czasowej oraz wejścia na wieżę widokową (cena nie obejmuje usługi przewodnickiej).
 

Wystawy czasowe, wieża widokowa:
 - 5,00 zł – normalny
 - 2,50 zł – ulgowy

Wstęp na ekspozycję stałą odbywa się wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem.


 

Na przełomie 1919 i 1920 roku w dawnym pałacu carskim rozpoczęto przygotowania ekspozycji muzealnej, która została udostępniona dla turystów w połowie lat dwudziestych. Od tego momentu datuje się powstanie Muzeum Przyrodniczego w Białowieży (wówczas Muzeum Puszczańskie). Pałac pełnił funkcje muzeum do 1937r., kiedy to większość eksponatów (za wyjątkiem zbiorów poświęconych bartnictwu) przeniesiono do zaadoptowanego na cele wystawiennicze budynku dawnych wozowni carskich. W 1944 r. spłonął pałac carski, a wraz z nim pozostawione tam zbiory. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych zapadła decyzja o zburzeniu ruin pałacu carskiego i wybudowaniu w ich miejscu nowoczesnego (jak na tamte czasy) kompleksu muzealno - hotelowego. Budynek o typowej dla ówczesnego okresu architekturze oddano do użytku w 1972r.

 

Niestety, oszklony parter i okna na piętrze budynku powodowały, iż nie był on idealnym miejscem do prezentowania eksponatów (często mających dużą wartość historyczną np.: żubry spreparowane w 1831r. czy łoś z 1854r.). Dodatkowym argumentem do podjęcia prac remontowych był zły stan techniczny budynku.

 

Te dwa elementy zadecydowały o podjęciu prac zmierzających do przebudowy kompleksu muzealno - hotelowego i aranżacji nowej wystawy stałej. Możliwości takie pojawiły się dopiero w latach 90-tych, kiedy to zaistniała możliwość finansowania takich przedsięwzięć przez fundacje dotujące działania związane z ochroną środowiska i edukacją przyrodniczą.

 

Dotacja z Banku Światowego pozwoliła na przygotowanie w latach 1996 - 1997 scenariusza przyszłej ekspozycji i projektu modernizacji budynku muzeum, a fundusze pochodzące z budżetu państwa i dotacje z NFOŚiGW oraz Ekofunduszu pozwoliły w latach 1999 - 2000 na realizację projektu modernizacji. Dzięki uzyskanym środkom finansowym muzeum dysponuje obecnie nowym, dostosowanym do wymagań ekspozycyjnych budynkiem z salami wystawowymi o łącznej powierzchni 1500 m2, salą wystaw czasowych o powierzchni około 180 m2, oraz nowocześnie wyposażoną salą konferencyjną na 176 osób.

 

Środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacji Ekofundusz pozwoliły, od lipca 2002r., na rozpoczęcie budowy ekspozycji stałej w salach wystawowych muzeum. Prace polegały na wybudowaniu szeregu ścianek działowych, podwieszanych sufitów oraz band stanowiących części dioram, w których prezentowane są poszczególne elementy wystawy. Równocześnie spreparowano nowe eksponaty, które uzupełniły bogatą kolekcję będącą własnością Muzeum BPN. Z końcem 2003r. zakończyły się również prace plastyczne i aranżacyjne nowej wystawy stałej.

 

Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 25 marca 2004 r.
 

Po przekroczeniu szklanych drzwi wkraczamy do nowego świata, o którym opowiadać będzie nam przewodnik. Otacza nas półmrok, który pozwala nam lepiej skupić się na tym co zaraz zobaczymy.

 

Po kilku słowach wstępu wreszcie wchodzimy głębiej i nagle... zapalają się światła i widzimy stado żubrów, które żeruje o wczesnym świcie. Przewodnik opowiada o zagładzie, pracach nad ocaleniem tego gatunku i powrocie żubrów do natury, o ich zwyczajach.

 

Światła powoli przygasają i na sam koniec widzimy tylko wyłaniające się z ciemności głowy żubrów.

 

Powoli przechodzimy dalej, a tam przy migoczącym ognisku do polowania przygotowuje się król Aleksander Jagiellończyk. Nie jest sam, bo w razie szarży rannego, rozjuszonego żubra chronić go będzie osocznik.

 

Światła gasną... idziemy dalej...

 

Przewodnik rozpoczyna swoja opowieść o różnych typach lasu, jakie w Puszczy Białowieskiej można spotkać. Dowiadujemy się, jaka jest różnica pomiędzy olsem a łęgiem, gdzie mieszkają wiewiórki, co różni poroże od rogów. Poznajemy niezwykłość i bogactwo życia podziemnego lasu: konstrukcję gniazda mrówek, różnice w systemach korzeniowych różnych gatunków drzew, zwyczaje borsuków. Zwiedzanie tej części muzeum kończy multimedialny pokaz o sezonowych zmianach zachodzących w przyrodzie wraz z kolejnymi porami roku.

 

Po wejściu schodami na górę (osoby na wózkach wwożone są za pomocą platformy) wkraczamy do krainy, w której to my jesteśmy mali, a ogromnymi stworzeniami są owady. Dzięki ich około 100-krotnemu powiększeniu możemy zobaczyć ich nie codziennie dostrzegane piękno oraz dowiedzieć się o ich roli w naturze. Chwilę później rozbrzmiewa ryk jelenia na rykowisku.

 

Następnie obserwujemy polowanie wilków na jelenia, widzimy jak dwa osobniki rzucają mu się do szyji. Znacznie spokojniejszy przebieg ma polowanie rysia, a my widzimy matkę, która przyprowadziła swojego potomka do ofiary.

 

Dalej zapoznajemy się z bogactwem skrzydlatych drapieżników, możemy porównać wielkość orła przedniego i myszołowa, zobaczyć najmniejszą europejską sowę – sóweczkę. Przy tej „ptasiej wyspie” możemy usłyszeć, jak wybrane gatunki śpiewają, zobaczyć różnice pomiędzy najmniejszym a największym ptakiem Puszczy Białowieskiej, zobaczyć jak wygląda kukułka. Na ścianie widzimy charakterystyczną panoramę lasu Białowieskiego Parku Narodowego.

 

Rzeka zimą i latem to dwa różne światy. Zimą trudniej jest przetrwać, więc zwierzęta mają grubsze futro, a niektóre zmieniają też jego barwę, by zarówno ich wrogom, jak i ofiarom było je trudniej zauważyć. Wiosną i latem łatwiej jest się ukryć przed potencjalnym zagrożeniem, wiec ilość zwierząt przez nas widywanych zwiększa się. Bobry budują swoje żeremia, a żarłoczne ryjówki nieustannie poszukują czegoś do zjedzenia (najczęściej ich łupem padają bezkręgowce).

 

Dzięki prezentacji multimedialnej możemy przekonać się jakie są różnice w ilości owadów żyjących na drzewach za ich życia i po śmierci, kiedy to zaczynają „drugie życie”.

 

Działalność człowieka na terenie Puszczy Białowieskiej istnieje już od kilku tysięcy lat. Po dawnych kulturach pozostały miedzy innymi kurhany. Ślady działalności bartników do dziś można spotkać na terenie puszczy, bo zostało one zakazane dopiero przez carów. Koszenie łąk przetrwało aż do XX wieku, a między innymi dzięki zimowemu dokarmianiu żubry tylko tutaj przetrwały w stanie dzikim.

 

Opuszczając ekspozycję możemy zobaczyć symboliczny zaczątek przyszłego potężnego lasu, 3-letnią siewkę sosny...

 

A na zakończenie - sprawdzić wiedzę wyniesioną z ekspozycji.

  


źródło: Białowieski Park Narodowy, dodano: 02.12.2005r.

 

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

     

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.