Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy

ul. Lubelska 3a; 22-234 Urszulin,

tel. +48 (082) 571 30 71, 571 30 72, fax.: +48 (082) 571 30 03;

www: www.poleskipn.pl email: biuro@poleskipn.pl 


 Przyroda  O Parku | Geografia | Ekosystemy | Flora | Fauna | Zagrożenia |
 Kultura  Troska o kulturę miejscową |
 Edukacja  Oferta Edukacyjna | Ścieżki Przyrodniczo-edukacyjne |
 Turystyka  Regulamin Zwiedzania | Szlaki | Mapy |

 Badania naukowe

Zasady Eksploracji Naukowej |

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-EDUKACYJNE

 

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-EDUKACYJNE POLESKIEGO PARKU NARODOWEGO 

 

Poleskiego Parku Narodowego mają za zadanie udostępnienie do zwiedzania cennych fragmentów PPN bez uszczuplania zasobów przyrodniczych.

 

Ścieżka „Dąb Dominik”

Długość ok. 4 km, początek koło wsi Łomnica, na polu biwakowym. Ścieżka w części prowadzącej po torfowiskach wyposażona jest w kładkę i platformy widokowe. Część kładki prowadzącej nad brzeg jeziora przystosowana jest do zwiedzania przez niepełnosprawnych. Ścieżka prowadzi początkowo przez różne typy lasów: grąd niski, grąd typowy, ols. W dalszej części prezentowane są: jezioro, torfowiska, bór bagienny i torfianki. W roku 1998 wyznaczono dodatkowy odcinek ścieżki skracający jej przebieg. Dodany fragment prowadzi przez brzezinę bagienną. Skrócona trasa jest często wybierana przez grupy zorganizowane.

 

Ścieżka „Jezioro Długie”

Długość - około 1,5 km. Początek przy zadaszeniu turystycznym nad kanałem „Doprowadzalnik Bogdanka - Wola Wereszcyńska”. Ścieżka wyposażona jest w kładkę, platformy widokowe oraz zadaszone miejsca do wypoczynku. Pokazuje lasy grądy, olsy i brzezinę bagienną. Kończy się nad brzegiem zarastającego jeziora. Początek ścieżki znajduje się w odległości 2,5 km od szosy asfaltowej.

 

Ścieżka „Perehod”

Długość około 5 km. Początek ścieżki we wsi Pieszowola, za parkiem podworskim. Ścieżka prowadzi przez kompleks stawów. Wyposażona jest w ogrodzone miejsce do wypoczynku z zadaszeniem i parkingiem, a także wieżę widokową (w specjalny sposób zamaskowaną) i schron obserwacyjny. Ścieżka ma charakter ornitologiczny, najciekawsza jest w czasie przelotów ptaków wiosną i jesienią. Jej końcowy odcinek przechodzi przez wyspowy bór świerkowy będący na tym terenie rzadkością ekologiczną.

 

Ścieżka „Spławy”

Długość około 3,5 km. Ścieżka wyposażona jest w kładkę i miejsca do wypoczynku z zadaszeniami. Prezentuje cenne zespoły leśne: brzezinę bagienną oraz ols, a także torfowisko przejściowe i różne typy łąk. Obecnie ze względu na swe położenie w pobliżu Muzeum PPN i atrakcyjny przebieg jest najczęściej odwiedzanym obiektem PPN.

 

Ścieżka „Żółwik”

Długość około 0,5 km, przebiega przy muzeum PPN. Przeznaczona dla najmłodszych gości Parku. Przedstawia m.in. strukturę lasu, opisuje życie żółwia błotnego, prowadzi przez ośrodek rehabilitacji zwierząt (woliera, wybieg, oczko wodne).

 

Ścieżka rowerowa „Mietiułka”

Długość 21 km. Początek we wsi Wytyczno. Na trasie miejsce pamięci narodowej (Pomnik bitwy pod Wytycznem), torfowisko wysokie Durne Bagno z wieżą widokową, półnaturalne łąki doliny rzeki Mietiułka, rozległy widok z Garbu Włodawskiego. Ścieżka obiega pętla kompleks stawów pieszowolskich i prowadzi do punktu wyjścia wzdłuż rzeki Mietiułka.

Ścieżki przyrodnicze wyposażone są w tablice informacyjne opisujące przyrodę trasy. Dodatkowo zwiedzanie Poleskiego Parku Narodowego ułatwiają materiały wydawnicze przygotowane dla poszczególnych tras.


źródło: Poleski Park Narodowy, dodano: 16.12.2005r.

   

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

     

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.