Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy

ul. Lubelska 3a; 22-234 Urszulin,

tel. +48 (082) 571 30 71, 571 30 72, fax.: +48 (082) 571 30 03;

www: www.poleskipn.pl email: biuro@poleskipn.pl 


 Przyroda  O Parku | Geografia | Ekosystemy | Flora | Fauna | Zagrożenia |
 Kultura  Troska o kulturę miejscową |
 Edukacja  Oferta Edukacyjna | Ścieżki Przyrodniczo-edukacyjne |
 Turystyka  Regulamin Zwiedzania | Szlaki | Mapy |

 Badania naukowe

Zasady Eksploracji Naukowej |

EDUKACJA

Oferta Edukacyjna | Zasady udostępniania

 

OFERTA EDUKACYJNA POLESKIEGO PARKU NARODOWEGO

 

Szanowny Nauczycielu, Studencie, Turysto!

 

Poleski Park Narodowy zaprasza do poznawania piękna i bogactwa Polesia Podlaskiego. Choć kraina ta leży nieco na skraju Polski, potrafi obdarzać przybyszy radością poznania rzeczy niezwykłych i pięknych. Znając uroki i wartość tego regionu pracownicy Parku przygotowali infrastrukturę służącą szeroko rozumianej edukacji. Zgodnie z założeniem, że najlepiej prowadzić lekcje mają przedmiot poznania w zasięgu ręki, zapraszamy do poznawania świata w jego zakątku zwanym Poleskim Parkiem Narodowym.

 

Punktem wyjściowym pracy edukacyjnej w PPN jest Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny w Urszulinie (ODA).

 
Muzeum w Załuczu Starym (ODM), którego ekspozycje wprowadzają w zagadnienia dotyczące Parku. Kolejnym narzędziem edukacji ekologicznej są ścieżki przyrodnicze. Każda z nich posiada opracowany przewodnik dydaktyczny i daje możliwość realizacji zajęć tematycznych. Ponadto odwiedzając pomniki, pola bitewne, cmentarze i zabytki można poznawać historię Polski i regionu. Przy Muzeum PPN urządzona jest ścieżka „Żółwik” przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Przedstawia środowisko życia żółwia błotnego, a w dalszej części pozwala poznawać piękno i złożoność lasu.

 

We wsi Załucze Stare rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza „Spławy”. Jej osobliwościami są m.in. wodne rośliny mięsożerne pływacze i aldrowanda, a także kwitnące storczyki oraz nietypowa paproć nasięźrzał pospolity. Drewniana kładka prowadzi wśród bagien do Jeziora Łukie. W pobliskich wsiach można zobaczyć kryte strzechą chałupy poleskie. Ponadto w Załuczu St. znajduje się pomnik ku czci zamordowanych tu żołnierzy Armii Krajowej. Wykorzystując środowisko naturalne oraz kulturowe otoczenie ścieżki można prowadzić zajęcia z zakresu np.: ekologii, botaniki, hydrobiologii, ochrony przyrody, etnografii, historii.

 

Najstarszą ścieżką w PPN jest „Dąb Dominik”. Trasa ścieżki przebiega według dwu wariantów, w zależności od stopnia zainteresowania turysty. Centralnym obiektem jest tu dystroficzne Jezioro Moszne otoczone spleją (płem). Na tym pływającym podłożu wykształciły się torfowiskowe zespoły roślinne zbliżone do podbiegunowej tundry. Występuje tu wiele gatunków roślin borealnych np. wierzba lapońska, wierzba borówkolistna, brzoza niska, modrzewnica zwyczajna, rosiczka okrągłolistna. Niezwykle malowniczy jest sosnowy bór bagienny z „łochynią” i bagnem zwyczajnym w runie. „Dąb Dominik” jest okazją do omawiania zagadnień ochrony przyrody, leśnictwa, ekologii, entomologii i innych. Zagadnienia kulturowe mogą być rozwinięte w oparciu o szlak „Nałęcz”. Ma on swój początek przy końcu ścieżki „Dąb Dominik” i prowadzi do Sosnowicy. Najciekawszymi obiektami szlaku są kurhan z epoki trzcinnickiej oraz zabytki związanej z Tadeuszem Kościuszką miejscowości Sosnowica.

 

Dla wyjątkowych gości, cierpliwych i zagorzałych obserwatorów przyrody PPN przygotował ścieżkę przyrodniczą „Jezioro Długie”. Jej charakter zbliżony jest do ścieżki „Dąb Dominik”. Trudny dojazd ogranicza dostęp, lecz to pozwala na zachowanie „dzikiego” charakteru ścieżki.

 

Ścieżka „Perehod” znajduje się w północnej części PPN i ma długość około 5,5 km. Tuż przed jej początkiem, we wsi Pieszowola znajduje się dawny park przydworski z pomnikowymi dębami i lipami. Ścieżka prowadzi przez zespół stawów, niemalże o charakterze naturalnym. Do obserwacji ptaków - głównej atrakcji ścieżki, służą schron i wieża. Można z nich zobaczyć licznie występujące czaple, gęsi, kaczki, łabędzie, a także rzadsze ptaki jak bielik czy błotniaki. Ścieżka “Perehod” to doskonale miejsce do prowadzenia zajęć ornitologii i hydrobiologii.

 

Interesującym miejscem do prowadzenia edukacji ekologicznej jest fragment szlaku żółtego wiodący od Wólki Wytyckiej do Durnego Bagna . Są tu trzy interesujące dydaktycznie obiekty: zbiornik retencyjny Wytyczno, cmentarz i pomnik Żołnierzy KOP poległych w walkach z Armią Czerwoną w 1939 roku oraz wieża widokowa na skraju torfowiska wysokiego Durne Bagno.

 

Szczególnym fragmentem Poleskiego Parku Narodowego są rozległe torfowiska nawęglanowe Bagno Staw i Bagno Bubnów. Szlaki turystyczne oraz dwie wieże widokowe pozwalają lepiej poznawać specyfikę tego obszaru. Odrębność Bubnowa uwidacznia się zróżnicowaną rzeźbą terenu i kalcyfilnymi zespołami roślinnymi. Tu warto omawiać zagadnienia związane np. z geologią, a pozostałości średniowiecznych grodzisk skłaniają do refleksji historycznych.

 

Potencjalny zakres tematyczny zajęć prowadzonych w Poleskim Parku Narodowym jest bardzo szeroki, zależy przede wszystkim od pomysłowości i kreatywności prowadzącego. Z pewnością poznanie przyrody będą łatwiejsze, przyjemniejsze i ciekawsze w kontekście zjawisk oraz procesów obserwowanych w naturalnym otoczeniu.

 

Zapraszamy do korzystania z oferty dydaktycznej, życzymy miłego pobytu, niezapomnianych przeżyć i odkryć przyrodniczych w Poleskim Parku Narodowym!


Zgłaszanie grup do edukacji

 

Dział Naukowo – Edukacyjny; Ośrodek Dydaktyczno – Administracyjny, ul. Lubelska 3a; 22-234 Urszulin, tel. (82) 571 30 71, (82) 571 30 72, fax (82) 571 30 03; w godzinach: 7.00-15.00; e-mail: poleskipn@poleskipn.pl 


źródło: Poleski Park Narodowy, dodano: 16.12.2005r.

   

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

     

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.