Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Krempna 59, 38-232 Krempna

tel./fax.: +48 (013) 441 40 99; 441 44 40

www: www.magurskipn.pl  email: magurskipn@pro.onet.pl 


 Przyroda  O Parku | Geologia | Flora | FaunaOchrona |
 Kultura  Historia Terenu |
 Edukacja  Oferta Edukacyjna
 Turystyka  Regulamin Parku | Szlaki | Mapy |

 Badania naukowe

 

FAUNA

Ssaki | Ptaki | Płazy i Gady | Ryby | Motyle dzienne i Trzmiele

   

PTAKI MAGURSKIEGO PARKU NARODOWEGO 
  

Na terenie Magurskiego PN stwierdzono gniazdowanie 117 gatunków ptaków, a dalsze 20 należy do przelotnych i zalatujących. Jednym z najbardziej spektakularnych migrantów jest żuraw Grus grus, który w okresie wiosenno-jesiennym zatrzymuje się na nocny odpoczynek w stadach liczących od kilkudziesięciu do kilkuset osobników.

 

Do interesujących elementów awifauny lęgowej należą ptaki szponiaste. Z 19 gatunków gniazdujących w Polsce, 13 występuje w Karpatach, a 8 z nich gnieździ się w Magurskim PN. Najliczniejszy jest myszołów Buteo buteo, którego zagęszczenie wynoszące około 75 par/100 km2 powierzchni Parku należy do najwyższych w kraju. Drugim pod względem liczebności ptakiem drapieżnym jest orlik krzykliwy (LC) Aquila pomarina. Gatunek ten - umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt - gnieździ się na tym terenie w liczbie około 46 par. Osiągane zagęszczenie około 23 pary/100 km2 powierzchni Parku jest jednym z najwyższych w Polsce. Z pozostałych gatunków jedynie krogulec Accipiter nisus występuje stosunkowo licznie (kilkanaście par), natomiast jastrząb A. gentilis, trzmielojad Pernis apivorus, kobuz Falco subbuteo i pustułka F. tinnunculus należą do ptaków nielicznych. Na obszarze Parku gnieździ się też jedna para orła przedniego Aquila chrysaetos (EN), gatunku, którego cała polska populacja aktualnie szacowana jest na około 35 par.

 

Nie mniej ciekawą grupą ptaków są sowy. Z 9 gatunków gnieżdżących się w Polsce, aż 7 przystępuje do lęgów w Magurskim PN. Nie wykluczone jest gniazdowanie ósmego gatunku - puchacza Bubo bubo (NT), który nieregularnie obserwowany jest w granicach Parku.

 

Najliczniejszą sową w Parku jest puszczyk uralski Strix uralensis (LC). Jego zagęszczenie około 60 par/100 km2 Parku jest najwyższym w kraju, a prawdopodobnie również w Europie. Szacunkowe wyliczenia wskazują, iż na terenie Magurskiego PN gnieździ się około 100 par tj. 20-30% populacji krajowej, dzięki czemu Park spełnia wymogi ostoi o randze krajowej. Drugim pod względem liczebności jest puszczyk zwyczajny Strix aluco, występujący w zagęszczeniu 26 par/100 km2. Znacznie mniej liczne są pozostałe gatunki: sowa uszata Asio otus, włochatka Aegolius funereus (LC) i sóweczka Glaucidium passeinum (LC). Otulinę parku zamieszkują jeszcze dwie inne sowy: pójdźka Athene noctua i płomykówka Tyto alba.

 

Z 10 gatunków z rzędu dzięciołowych stwierdzonych w Polsce, w Magurskim PN gnieździ się aż 9. Najliczniejszy jest dzięcioł duży Dendrocopos major, natomiast drugim pod względem liczebności jest dzięcioł czarny Dryocopus martius. W Parku występują też dwa najrzadsze gatunki spośród polskich dzięciołów. Jednym z nich jest dzięcioł białogrzbiety Dendrocopos leucotos (NT) zasiedlający wilgotne lasy łęgowe o charakterze naturalnym. Jeszcze rzadszym jest dzięcioł trójpalczasty Picoides tridactylus (VU). Ten borealno-górski element naszej fauny występuje w drzewostanach iglastych w liczebności nie przekraczającej kilku par.

 

Awifauna cieków wodnych reprezentowana jest przez 5 gatunków: zimorodka Alcedo atthis, sieweczkę rzeczną Charadrius dubius, brodźca piskliwego Actitis hypoleucos oraz 2 gatunki ptaków typowych dla środowisk górskich. Należy do nich pluszcz Cinclus cinclus, którego zagęszczenie wynosi 0,13 pary na 1 km bieżący potoku i nieco liczniejsza pliszka górska Motacilla cinerea – 0,41 par/1 km.

 

Na terenie Magurskiego PN stosunkowo licznie występują kruk i bocian czarny. Należące z ekologicznego punktu widzenia do drapieżników, mogą odgrywać istotną rolę w swoich ekosystemach. Kruk Corvus corax osiąga zagęszczenie 17 par/100 km2, natomiast bocian czarny Ciconia nigra - 5,5 pary/100 km2. W obu przypadkach zagęszczenie należy do najwyższych w Polsce.

 

Ważną grupę ptaków stanowi zespół zasiedlający tereny otwarte. Do najważniejszych gatunków należą tu derkacz Crex crex i przepiórka Coturnix coturnix. Obecnie ich liczebność spada w całej Palearktyce Zachodniej. Globalne trendy spadkowe mają również swoje odzwierciedlenie na terenie Parku.

 

Do pozostałych gatunków awifauny łąkowej należą: kuropatwa Perdix perdix, czajka Vanellus vanellus, świergotek łąkowy Anthus pratensis i świerszczak Locustella naevia.

 


 - Lista gatunków zwierząt chronionych na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237).

 - Polska Czerwona Księga Zwierząt, Warszawa 2001


źródło: Magurski Park Narodowy, dodano: 11.12.2005r.

 

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

       

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.