Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Krempna 59, 38-232 Krempna

tel./fax.: +48 (013) 441 40 99; 441 44 40

www: www.magurskipn.pl  email: magurskipn@pro.onet.pl 


 Przyroda  O Parku | Geologia | Flora | FaunaOchrona |
 Kultura  Historia Terenu |
 Edukacja  Oferta Edukacyjna
 Turystyka  Regulamin Parku | Szlaki | Mapy |

 Badania naukowe

 

FAUNA

Ssaki | Ptaki | Płazy i Gady | Ryby | Motyle dzienne i Trzmiele

   

MOTYLE DZIENNE I TRZMIELE MAGURSKIEGO PARKU NARODOWEGO 
  

W badaniach nad fauną motyli dziennych Rhopalocera Magurskiego PN prowadzonych w ostatnich 3 latach stwierdzono występowanie 61 gatunków, a łącznie z danymi innych autorów aktualna lista motyli dziennych obejmuje 74 gatunki. Znacznie bogatszy jest spis gatunków wykazywanych z terenu Beskidu Niskiego na przestrzeni ostatnich osiemdziesięciu lat. Obejmuje on 102 gatunki, w tym 77 stwierdzonych w aktualnych granicach Parku. Obecnie nie występują już tak rzadkie i okazałe motyle, jak niepylak apollo Parnassius apollo, paź żeglarz Iphiclides podalirius i skalnik prozerpina Brintesia circe, które jeszcze przed 40 laty były tu obserwowane. Również niepylak mnemozyna Parnassius mnemosyne nie został stwierdzony ostatnio w Parku, chociaż notowany jest lokalnie przy jego pn.-wsch. krańcach.

 

Do gatunków ginących w Polsce, a występujących dawniej na terenie Parku i jego otuliny zaliczono pazia żeglarza Iphiclides podalirius, niepylaka apollo Parnassius apollo i skalnika prozerpinę Brintesia circe. Do gatunków jeszcze spotykanych, ale już zagrożonych należą niepylak mnemozyna Parnassius mnemosyne, pokłonnik osinowiec Limenitis populi, warcabnik szantawiec Carcharodus floccifera oraz pasyna lucylla Neptis rivularis. Natomiast do gatunków nieco mniej zagrożonych w Polsce i na obszarze MPN zaliczono pazia królowej Papilio machaon, czerwończyka nieparka Lycaena dispar, modraszka nausitous Maculinea nausithous, mieniaka strużnika Apatura ilia i przeplatkę diamina Melitaea diamina. Warto podkreślić, że stwierdzenie warcabnika szantawca jest pierwsze dla Karpat Polskich, a czerwończyka nieparka również pierwsze dla Beskidu Niskiego.

 

Lista owadów trzmielowatych stwierdzonych podczas badań obejmuje 15 gatunków trzmieli (Bombus) i 6 gatunków trzmielców (Psithyrus). W przypadku pierwszej grupy jest to 50% wszystkich gatunków znanych w Polsce, a w przypadku drugiej - 80%. Najliczniej obserwowane trzmiele to trzmiel kamiennik Bombus lapidarius, t. gajowy B. lucorum, t. rudy B. pascuorum oraz t. rudonogi B. ruderarius. 6 taksonów uznano za zagrożone w swej egzystencji: t. ciemnopasy B. ruderatus, t. różnobarwny zachodni B. s. proteus, t. różnobarwny wschodni B. s. soroeensis, t. paskowany B. subterraneus i t. szary B. veteranus. Wymienione owady są ważne dla funkcjonowania zespołów roślin Magurskiego PN, gdyż jak stwierdzono zapylają łącznie około 80 gatunków roślin. Warto również wspomnieć, że wszystkie gatunki trzmieli w Polsce są objęte ochroną gatunkową.

 

Na terenie MPN licznie występuje Nadobnica alpejska Rosalia alpina, ginący w kraju gatunek chrząszcza.

 


 - Lista gatunków zwierząt chronionych na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237).

 - Polska Czerwona Księga Zwierząt, Warszawa 2001


źródło: Magurski Park Narodowy, dodano: 11.12.2005r.

 

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

       

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.