Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy "Ujście Warty"

Chyrzno 1, 69-113 Górzyca
tel.: +48 (095) 752 40 27, 752 40 16, fax.: +48 (095) 752 41 53 

www: www.pnujsciewarty.gov.pl  email: sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl 


 Przyroda  O Parku | Hydrologia | Flora | FaunaHistoria Ochrony |
 Kultura  Historia Terenu | Zabytki | Muzea
 Edukacja  Ścieżki Przyrodnicze | Oferta Edukacyjna |
 Turystyka  Regulamin | Trasy Zwiedzania | Wędkarstwo | Informacje | Mapy |

 Badania naukowe

 

TRASY TURYSTYCZNE

 

TRASY TURYSTYCZNE W PN UJŚCIE WARTY
 

Park Narodowy „Ujście Warty” jako jedna z najcenniejszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w kraju, stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki kwalifikowanej jaką jest m.in. obserwacja ptaków.
Na terenie Parku nie ma obecnie znakowanych krajowych szlaków turystycznych. Istnieje natomiast szereg dróg udostępnionych do ruchu pieszego i rowerowego. Są one wymienione w Regulaminie dla zwiedzających Park Narodowy „Ujście Warty” oraz zaznaczone na mapie. Warto także korzystać z przygotowanych dla turystów ścieżek przyrodniczych.
 
PROPOZYCJE TRAS WYCIECZKOWYCH:
 
Trasy oznakowane:
 - „Ptasim Szlakiem”
 - „Mokradła”
 - „Na dwóch kółkach przez Polder Północny”
 
Trasy nieoznakowane:
 

II Most - czatownia obserwacyjna
Ze Słońska udajemy się do wsi Przyborów. Skręcamy w gruntową drogę znajdująca się naprzeciwko sklepu. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo. Mijamy most. Idąc dalej wzdłuż starorzecza Warty, docieramy do kolejnego mostu, nazywanego „II Mostem”. Przekraczamy granicę Parku Narodowego i wyraźną, gruntową drogą docieramy do kolejnego „III mostu”. Przed nim, po prawej stronie widoczna jest czatownia obserwacyjna. Powrót tą sama trasą. Droga ta dostępna jest jedynie przy niskim stanie wody.
Wokół widocznej między II, a III Mostem czatowni obserwacyjnej, tworzą się czasem płytkie rozlewiska. Przyciągają one liczne ptaki siewkowe. Zimą można tu zobaczyć łabędzie krzykliwe.
 

Wałem od Słońska do przeprawy promowej w Kłopotowie
Z przystanku autobusowego PKS w Słońsku udajemy się ul. Sikorskiego, a następnie ul. WOP. Docieramy do kościoła i ruin zamku Joannitów. Przed kościołem skręcamy w prawo i idziemy przez Plac Wolności w kierunku mostu. Mijamy most i kierujemy się w prawo ul. Poniatowskiego, a następnie w lewo ul. Chopina. Po 200 m. droga asfaltowa skręca w prawo, a my udajemy się prosto. Mijamy drewniany mostek i idąc dalej (już wałem) docieramy do pompowni. Prowadzącą szczytem wału drogą docieramy do przeprawy promowej w Kłopotowie.

 
Trasa ta polecana jest zwłaszcza przy wyższych poziomach wody, kiedy inne drogi znajdują się pod wodą. Najlepiej pokonać ją rowerem. Wiosną na tutejszych rozlewiskach oglądać można stada kaczek, gęsi, łysek. Na drodze liczne ślady pozostawiają ssaki.

Przyborów - Oczyszczalnia Ścieków - Górki
Ze Słońska udajemy się do wsi Przyborów. Dochodzimy do oczyszczalni ścieków. Słabo widocznymi polnymi drogami podążamy w kierunku południowo -zachodnim. Powrót tą samą trasą.

 
Teren, po którym przebiega ta trasa położony jest nieco wyżej od innych części Parku, dlatego polecany jest szczególnie podczas wyższych poziomów wody. Wczesną wiosną często można tu obserwować kilka gatunków kaczek, gęgawy, ohary, perkozy, a czasem również ptaki siewkowe.

 

"Śladami bobrów"
Z Kostrzyna udajemy się do Dąbroszyna. Tu możemy zwiedzić zabytkowy zespół pałacowo-folwarczno-parkowy. Następnie drogą wiodącą obok pałacowego parku, zgodnie z drogowskazami "do ścieżki przyrodniczej "Na dwóch kółkach przez Polder Północny" dojeżdżamy do znajdujących się po lewej stronie, mostu i wiaty. W tym miejscu można pozostawić samochód i dalej udać się pieszo. Przechodzimy przez mostek i mijając wiatę idziemy cały czas prosto. Jest to fragment ścieżki przyrodniczej "Na dwóch kółkach przez Polder Północny". Mijamy przystanek 13 (z tabliczka informacyjną). Po przejściu ok. 1 km i dojściu do przystanku 12, skręcamy w lewo przechodząc przez znajdujący się tu most. Po 400 m docieramy do kolejnego mostu, przy którym widoczne jest żeremie bobrowe. Powrót tą sama trasą.

 
Proponowana trasa nazywana jest "Bobrowa drogą", ponieważ możemy tu obserwować liczne ślady aktywności życiowej bobrów (tamy, nory, zgryzy, żeremia) a także innych zwierząt.
 
Stara pompownia Warniki - nowa pompownia Warniki
Warniki - niegdyś wieś, obecnie dzielnica Kostrzyna. Zabytkowa dziś pompownia wody w Warnikach, została wybudowana w roku 1911. Aby tu trafić, najlepiej o drogę pytać mieszkańców Kostrzyna. Przechodząc przez teren pompy przedostajemy się na wał przeciwpowodziowy. Idąc cały czas koroną tego wału dochodzimy do nowo wybudowanej pompowni wody (ok. 1 km). W tym miejscu droga schodzi z korony wały i dalej prowadzi u jego podnóża. Powrót ta sama trasą.

 
Trasa ta polecana jest zwłaszcza wczesna wiosną, podczas wysokich poziomów wody. Na tworzących się tu wówczas rozlewiskach oglądać można gęsi, kaczki, łabędzie, łyski, perkozy.

 
Bardziej wytrwałym piechurom polecamy kontynuowanie wędrówki - idąc dalej, po kolejnych ok. 2 km dotrzemy do wiaty. Powrót tą sama trasą.
 
Wycieczka samochodowa:
Zmotoryzowanym, chcącym zobaczyć Park i okolice w ciągu jednego dnia, polecamy rozpoczęcie wycieczki w Chyrzynie. Tu warto wejść na wieżę widokową, skorzystać z “Przyrodniczego ogrodu zmysłów”. Następnie proponujemy odwiedzić “Ścieżkę Przyrodniczą “Ptasim Szlakiem”. W Słońsku obejrzeć można kościół i ruiny zamku. Stąd udajemy się do Kłopotowa, gdzie promem przedostaniemy się na druga stronę Warty (jeśli prom nie kursuje, musimy dojechać do mostu w Świerkocinie). Dalej kierujemy się do Witnicy, gdzie można zajrzeć do Salki Edukacyjnej Parku. Jadąc do Kostrzyna, zatrzymujemy się w Dąbroszynie, aby pooglądać zespół pałacowo-folwarczny. W Kostrzynie można obejrzeć ekspozycję Muzeum Przyrodniczego. Nasza wycieczkę kończymy w ruinach Starego Kostrzyna i Twierdzy Kostrzyńskiej.


Pamiętaj o regulaminie zwiedzania Parku Narodowego "Ujście Warty"!

Wersja regulaminu PNUW do wydruku : 25,5 KB (bajtów: 26 112)


źródło: Park Narodowy Ujście Warty, dodano: 11.12.2005r.

        

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

     

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.