Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

      

     

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

ul. Niepodległości 3a, 72-500 Międzyzdroje
tel.: +48 (091) 328 07 27, 328 07 37, fax.: +48 (091) 328 03 57

www: www.wolinpn.pl email: wolinskipn@wolinpn.pl 


 Przyroda  O Parku | Krajobraz | Wody | Flora | Fauna
 Kultura   
 Edukacja  Muzeum WPN | Zagroda | Biblioteka |
 Turystyka  Zasady zwiedzania | Szlaki | Aktywnie | Atrakcje | Informator

 Badania naukowe

Badania | Historia | Znaczenie | Tematy |


SZLAKI TURYSTYCZNE

Szlak Czerwony | Szlak Niebieski | Szlak Zielony |

  

SZLAKI TURYSTYCZNE WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 

Szlak niebieski (Nad Zalewem Szczecińskim)

 

Niebieski szlak turystyczny liczy 26 km. Przejście całej trasy w ciągu jednego dnia jest bardzo forsowne, dlatego można rozłożyć drogę „na raty” dochodząc np. pierwszego dnia do Wapnicy lub Lubinia, gdzie po spędzeniu noclegu możemy rozpocząć kolejny dzień wędrówki. Do największych atrakcji szlaku należy z pewnością: wyrzutnia pocisków V-3 w miejscowości Zalesie, Jezioro Turkusowe, punkty widokowe: Piaskowa Góra i Zielonka oraz wybrzeże klifowe nad Zalewem Szczecińskim. Trasa ta jest bardzo atrakcyjna, gdyż pozwala turyście na spacerowanie w bliskim sąsiedztwie wód Zalewu Szczecińskiego oraz na obserwowanie wielu gatunków ptaków charakterystycznch dla tamtejszych biotopów.
 

Przebieg trasy:

 - Brama dyrekcji WPN – wyrzutnia pocisków V3 - 5,5 km
 - Wyrzutnia pocisków V3 – Jezioro Turkusowe – 2, 9 km
 - Jezioro Turkusowe – punkt widokowy Zielonka – 1,5 km
 - punkt widokowy Zielonka – kościół w Lubiniu – 0,3 km
 - kościół w Lubiniu – dąb Wolinian 4,3 km
 - dąb Wolinian (wybrzeże klifowe) - Karnocice – 2,5 km
 - Karnocice – Dargobądź – 2,0 km
 - Dargobądź – Mokrzyca Mała – 4,5 km
 - Mokrzyca Mała – Wolin – 3, 5 km

 

Największą popularnością cieszą się odcinki szlaku:
- brama Dyrekcji WPN - Jezioro Turkusowe (samochód)
- Jezioro Turkusowe – punkt widokowy Zielonka - kościół w Lubiniu (pieszo).

 

Z kolei przy chęci zobaczenia wybrzeża klifowego nad Zalewem Szczecińskim istnieje konieczność zakończenia wędrówki w bardziej odległych miejscowościach tj. Dargobądz, (przystanek PKS) Mokrzyca Mała (przystanek PKP) lub Wolin (przystanek PKS, stacja PKP).

 

Brama dyrekcji WPN

Trasa wędrówki rozpoczyna się w centrum Międzyzdrojów, od bramy dyrekcji WPN, skąd wychodzą zresztą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na „posesję” Parku, na której znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikami i puchaczami.
 

Wyrzutnia pocisków V3

Wyrzutnia V3 ma postać potężnej betonowej konstrukcji, umiejscowionej na wysokim stoku, vis a vis Jeziora Wicko Małe w okolicy wsi Zalesie. Jest ona dobrze widoczna od strony drogi asfaltowej prowadzącej do wsi Wapnica ( Jezioro Turkusowe) i Lubin (punkt widokowy Zielonka). Wyrzutnia kwalifikuje się do dział dalekonośnych, wybudowana w czasie rządów Hitlera była kolejną „ Wunderwaffe” (cudowna broń) mającą posłużyć do ostrzału Londynu. Jednak obiekt ten, nie wyszedł nigdy poza fazę doświadczeń, działo po kilku strzałach eksplodowało, a jego odbudowa nie została podjęta. W dolnej części wzgórza niewielkie stanowisko parkingowe oraz tablica informacyjna.
 

Jezioro Turkusowe

Jezioro Turkusowe zaliczane jest do najpiękniejszych jezior WPN i cieszy się rekordową popularnością. O jego pięknie decyduje w głównej mierze turkusowa barwa wody, która jest niczym innym jak efektem świetlnym powstałym na skutek odbicia wiązki świetlnej od białego kredowego dna jeziora. Akwen powstał na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni węglanu wapnia. Zbiornik otoczony jest malowniczymi wzniesieniami, na jednym z nich znajduje się punkt widokowy Piaskowa Góra.
 

Punkt widokowy Piaskowa Góra

znajduje się na zboczu stromego, piaszczysto-kredowego urwiska istniejącego na południowym brzegu Jeziora Turkusowego. Miejsce te stwarza niepowtarzalną okazję obejrzenia różności krajobrazowej Parku. Na pierwszym planie widzimy szmaragdową toń wody oraz zabudowania wiejskie Wapnicy. Dalej ukazuje się nam rozszerzające się ku Zalewowi obniżenie tzw. Doliny Trzciągowskiej, pasmo wzniesień góry Wyżnicy, a po jej zachodniej stronie jezioro Wicko Małe i fragment delty wstecznej Świny.
 

Punkt widokowy Zielonka

O jego niezwykłości i atrakcyjności świadczy chociażby fakt, iż widok jak się z niej rozpościera, został uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody, „Krajobrazem roku 1993/94 ”.Zwiedzający mogą podziwiać rozległą, bardzo malowniczą panoramę części Zalewu Szczecińskiego wraz z rozlewiskami wstecznej Delty Świny oraz wodami jeziora Wicko Wielkie. Warte podkreślenia jest to, iż obszary wyspiarskie Świny zaliczane są do tzw. „europejskich ostoi ptaków”, stanowiąc tym samym jeden z ważniejszych faunistycznie obszarów Wolińskiego Parku Narodowego. Sama geneza powstania wysp jest również niezwykle zajmująca, dlatego też punkt widokowy Zielonka wyposażono w tablicę informacyjno – dydaktyczną.
 

Kościół w Lubiniu

Jest to ładny, neogotycki kościółek zbudowany na miejscu istniejącego niegdyś kościoła św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. W XII w. znaleziono tam skarb monet arabskich z 2 połowy X w. Przy wejściu do kościoła obecna chrzcielnica wykonana z neolitycznych żaren z czasów misji biskupa bamberskiego Św. Ottona oraz fragmenty dawnego przykościelnego cmentarza niemieckiego. W okolicach kościoła stare okazałe lipy tzw. „Babki Proszalne” oraz słabo już widoczne fragmenty słowiańskiego grodziska. W dolnej części wioski pozostałości ”portlandzemmentfabrik” – jednej z największych cementowni czynnej do 1945r.
 

Dąb Wolinian

Jedno z najstarszych drzew WPN. W ostatnim czasie mocno uszkodzone na skutek sztormu. Przy drzewie głaz informujący, iż znajduje się przy obszarze ochrony ścisłej im. Adama Wodziczki. W pobliżu dębu bierze swój początek trasa ścieżki dydaktycznej „ Nad Zalewem Szczecińskim”, której głównym celem jest przybliżenie bioróżnorodności gatunkowej Parku, ze zwróceniem szczególnej uwagi na awifaunę tych terenów.
 

Wybrzeże klifowe Zalewu Szczecińskiego

Wybrzeże klifowe Zalewu Szczecińskiego jest z pewnością mniej znane aniżeli wybrzeże nadmorskiego klifu, chociaż swoją urodą z pewnością mu dorównuje. Podczas wędrówki tą częścią szlaku, turysta zyskuje bowiem jedyną okazję zobaczenia interesujących i malowniczych wysoczyzn klifowych. Jest to również miejsce występowania wielu interesujących przedstawicieli rodzimej fauny i flory.
 

Karnocice

Aby dojść do Karnocic należy pokonać ładną krajobrazowo, ok. 2 kilometrową trasę, w sąsiedztwie wód Zalewu, podczas której warto zwrócić uwagę na pięknie prezentujące się kępy oczeretów jeziornych i trzciny oraz malownicze widoki Zalewu Szczecińskiego.
 

Dargobądz, Mokrzyca Wielka, Wolin

Z Karnocic trasa wiedzie w kierunku wsi Dargobądz i dalej do Mokrzycy. Jest to krajobraz typowo wiejski. Tam też w pobliskim lesie porastającym jedno ze zboczy, znajdują się ruiny, słabo już niestety widocznego zamku Żurawice (Apenburg), wysadzonego w czasie II Wojny Światowej. Dookoła zachowały się resztki parku, w którym rosły niegdyś okazałe tuje, cisy, platany, buki, świerki i modrzewie. Obecnie pozostały tylko fragmenty szpalerów i alej. Dalej za wsią trasa wiedzie w kierunku miasta Wolin (droga polna). Wolin to miejscowość mająca do zaoferowania szereg atrakcji o charakterze historycznym. Są nimi m.in. cmentarzysko całopalne na wzgórzu Młynówka, grodzisko wczesnośredniowieczne na Srebrnym Wzgórzu, Rezerwat archeologiczny na Wzgórzu Wisielców, kaplica cmentarna z początku XX w., neogotycki ratusz z XIX w. czy też Muzeum archeologiczne oraz wiatrak holenderski. W Wolinie szlak niebieski kończy swój bieg.


Pamiętaj o Regulaminie Wolińskiego Parku Narodowego

Wersja regulaminu do wydruku : 28,0 KB (bajtów: 28 672)


źródło: Woliński Park Narodowy, dodano: 08.12.2005r.

 

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

 

     

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.