Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy "Gór Stołowych"

ul. Słoneczna 31, 57-350 Kudowa Zdrój

tel./fax.: +48 (074) 866 14 36

www: www.pngs.pulsar.net.pl email: pngs@interia.pl 


 Przyroda  O Parku | Geologia i Morfologia | Flora | Fauna
 Kultura   
 Edukacja  Ścieżki | Oferta | Muzeum Żaby | Ochrona Płazów |
 Turystyka  Góry Stołowe | Informacje | Szlaki | Narty | Wspinaczka | Mapy |

 Badania naukowe

Pracownia Naukowa | Szczeliniec |


INFORMACJE Regulamin Zwiedzania PNGS | Informacje Krajoznawcze | Informacje Praktyczne | Przejścia Graniczne na terenie PN Gór Stołowych

  

INFORMACJE KRAJOZNAWCZE


Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.) 

 - najwyższy szczyt Gór Stołowych to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych należy np.: "Kwoka", "Mamut" (zwany także "Małpoludem"), "Wielbłąd", "Głowa Księżniczki Emilki", "Słoń" i "Kazalnica". Niezmiernie ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. "Piekiełko". Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Z uwagi na panujące tu warunki klimatyczne, na dnie "Piekiełka" śnieg zalega zwykle do połowy czerwca. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody. Zbudowane zostały one na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś. Szczeliniec Mały położony na południowy - wschód od Szczelińca Wielkiego i oddzielony niezbyt głęboką przełęczą, nie jest udostępniony dla zwiedzających.
 

Błędne Skały

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza - 1616 r.). Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!
 

Skalne Grzyby

Znajdują się one w północnym fragmencie stoliwa Gór Stołowych między Batorowem i Karłowem. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych form skalnych, rozrzuconych na długości ok. 2 km i na wysokości ok. 680-700 m n.p.m. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram, a nawet całych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada własne nazwy są to np.: "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby".
 

Białe Skały

Jest to grupa skał na północy i północnym wschodzie krawędzi stoliwa Narożnika. Wznoszą się na wysokości około 780-800 m i osiągają do 20-30 m wysokości. W tym rejonie krawędź stoliwa jest porozcinana głębokimi jarami, których zbocza tworzą skalne mury i wolno stojące baszty oraz wieżyce skalne. Białe Skały swoją nazwę zawdzięczają tworzącej je skale piaskowcowej o bardzo jasnym zabarwieniu.
 

Łężyckie Skałki

Jest to rozległa łąka górska na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych. Leży ona na wysokości ok. 740-780 m n.p.m., na południowym zachodzie od Lisiej Przełęczy. Z rzadka rozrzucone skały i pojedyncze świerki stwarzają egzotyczne wrażenie. W połączeniu z rozległą łąką o stepowym charakterze sprawiają, że potocznie przyjęła się dla tego obszaru nazwa "Sawanna Afrykańska". Ze względu na unikatowe walory krajobrazowe i florystyczne utworzono tu obszar ochrony ścisłej.
 

Radkowskie Skały

Wraz z Filarami Skalnymi tworzą one północno-zachodnią krawędź środkowego piętra Gór Stołowych. Poszczególne skały lub ich grupy są porozdzielane stromymi żlebami o głębokości blisko 100 m. Potężne baszty skalne Radkowskich Skał są jednym z najbardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Górach Stołowych.
 

Filary Skalne

Zespół piaskowcowych baszt o wysokości do 40 m, który rozciąga się przy Szosie Stu Zakrętów, pomiędzy Stroczym Zakrętem a kamieniołomem radkowskim.
 

Wodospady Pośny

Obszar ochrony ścisłej o powierzchni 3,89 ha. Leży w górnej części doliny potoku Pośna, u podnóża Szczelińca Wielkiego. Teren ten ze względu na występującą tu żyzną buczynę sudecką i cenne okazy buków, wiązów górskich, jaworów i jodeł jest szczególnie cennym obszarem leśnym w Górach Stołowych.
 

Zabytki
Ze względu na zabytki i pamiątki kultury na szczególną uwagę zasługują położone w otulinie Parku:

 - Wambierzyce - "Dolnośląska Jerozolima"
 - Czermna - kaplica Czaszek
 - Pstrążna - skansen budownictwa sudeckiego
 - Duszniki Zdrój - zabytkowa papiernia z 1605 r.


PAMIĘTAJ!!!

Przestrzegaj regulaminu Parku Narodowego Gór Stołowych

 

Wersja Regulaminu do wydruku: 40,7 KB (bajtów: 41 711); 37,5 KB (bajtów: 38 400)


źródło: Park Narodowy Gór Stołowych, dodano: 08.12.2005r.

 

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

     

All original material and HTML coding © Parki.pl All rights reserved.