Babiogórski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyBory Tucholskie Park NarodowyDrawieński Park Narodowy

Gorczański Park NarodowyPark Narodowy Gór StołowychKampinowski Park Narodowy

Karkonowski Park NarodowyMagurski Park NarodowyNarwiański Park Narodowy

Ojcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowyPoleski Park Narodowy

Słowiński Park NarodowyŚwiętokrzyski Park Narodowy

Tatrzański Park NarodowyPark Narodowy Ujście WartyWielkopolski Park Narodowy

Wigierski Park NarodowyWoliński Park Narodowy

  

     

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy "Ujście Warty"

Chyrzno 1, 69-113 Górzyca
tel.: +48 (095) 752 40 27, 752 40 16, fax.: +48 (095) 752 41 53 

www: www.pnujsciewarty.gov.pl  email: sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl 


.: AKTUALNOŚCI

   

  

  

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TERENÓW PODMOKŁYCH!
 

2 lutego 2009 – Światowy Dzień Terenów Podmokłych
w Parku Narodowym „Ujście Warty”

 
Co roku 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Terenów Podmokłych. Data ta przypomina dzień 02.02.1971r., kiedy w irańskim kurorcie Ramsar nad Morzem Kaspijskim została podpisana Konwencja RAMSAR - Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.

 
Obszary wodne i błotne w rozumieniu Konwencji to środowiska, w kształtowaniu których dominującą rolę odgrywa woda. Na Świecie wyróżniono 40 typów takich obszarów. W myśl Konwencji chronione powinny być nie tylko jeziora, torfowiska, rzeki i inne wody płynące, ale także wybrzeża i zatoki morskie, laguny, rafy koralowe, a nawet sztuczne zbiorniki wodne.

 
Konwencją objęte są tereny podmokłe na całym Świecie. Aktualnie dokument ratyfikowało 158 państw, obejmując ochroną 1828 obszarów o łącznym obszarze 169 mln ha.
Polska przyjęła Konwencję Ramsar w 1978r. Obecnie na Liście konwencji jest 13 obszarów z Polski, w tym Park Narodowy „Ujście Warty”.

 
Konwencja Ramsar nabiera coraz większego znaczenia, z powodu zmniejszającej się ilości wody słodkiej na Ziemi. Zjawisko zanikania mokradeł bardzo negatywnie odbija się na gospodarce wodnej całych regionów i ich bilansie wodnym. Powoduje to nasilenie niebezpiecznych procesów takich jak: powodzie, susze, pożary.
Obszary wodne i błotne retencjonują i oczyszczają wodę, przeciwdziałają powodzom, zapobiegają pożarom. Ponadto cechują się bardzo bogatą rożnorodnością biologiczną - 40% wszystkich gatunków na Ziemi związanych jest z terenami podmokłymi. Mokradła są też źródłem wielu bogactw, wykorzystywanych przez człowieka: dostarczają pokarm, materiały budowlane, substancje lecznicze itd.
Rokrocznie ustalane jest hasło przewodnie Światowego Dnia Terenów Podmokłych, które podkreśla problemy związane z ochroną tych obszarów. W tym roku hasło brzmi „Z biegiem rzeki – od źródeł do ujścia, Mokradła łączą nas wszystkich”. Sentencja ta ma podkreślić istotę wspólnej ochrony i dbania o czystość rzek na całej ich długości, a także uświadomić, że konsekwencje negatywnych działań w górnym biegu rzeki i jej dorzeczu wpływają na jej stan i mieszkańców w niższych biegach rzeki.
 
Podobnie jak w poprzednich latach, Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza do wspólnego świętowania z okazji Światowego Dnia Terenów Podmokłych - niedziela, 1 lutego, godz. 11 00 siedziba Parku w Chyrzynie.

W programie:
- 11:00 - Uroczyste otwarcie.

- 11:10 - Prezentacja multimedialna pt.: „Polskie obszary wpisane na listę Ramsar” – Agnieszka Mielczarek, PN „Ujście Warty”. Prezentacja przybliży uczestnikom problematykę związaną z ochroną terenów podmokłych na przykładzie polskich obszarów chronionych w ramach międzynarodowej Konwencji Ramsar.

- 11:30 - Przedstawienie teatralne pt. „Skąd się wzięły lilie wodne” – Inscenizacja teatralna w wykonaniu dzieci – zdobywców Grand Prix w organizowanym przez PN „UW” konkursie pt.: „Legenda z mokradeł”.
 
- 12:30 - Wycieczka z przewodnikiem na ścieżkę przyrodniczą „Ptasim Szlakiem”. Mimo, że tegoroczna zima należy do mroźnych, wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wspólny spacer po najbardziej znanej w PN „UW” ścieżce edukacyjnej „Ptasim Szlakiem”. Mamy nadzieję, że szczęście nam dopisze i uda się zaobserwować zimujące w parku łabędzie krzykliwe, gęsi zbożowe i białoczelne, myszołowy czy majestatycznych władców przestworzy – bieliki. A może wypatrzymy również inne ornitologiczne „rarytasy”? Zapraszamy do wspólnych obserwacji! Zapewniamy dojazd do ścieżki, lornetki, oraz fachową opiekę pracownika Parku. Uwaga!! Chętnych do udziału w wycieczce prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne - 095 7524026
 
Wystawa prac plastycznych Arkadiusza Chorążyczewskiego „Ptaki”. Na wystawę składa się kilkadziesiąt prac plastycznych wykonanych bardzo ciekawą techniką, której tajniki pozostają znane tylko autorowi.
 
Poczęstunek rodem z mokradeł. Często zapominamy o tym, że mokradła to nie tylko bogactwo gatunków, doskonałe miejsce na relaks, odpoczynek, magazyn słodkiej wody, ochrona przed powodziami ale także źródło pokarmu dla wielu milionów ludzi na całym świecie. Dlatego zapraszamy na skromny poczęstunek „rodem z mokradeł”.
 
Dodatkowo w godzinach 11 00 - 14 30 każdy będzie mógł bezpłatnie wejść na wieżę obserwacyjną w Chyrzynie, czy zakupić wszelkie wydawnictwa Parku.

 
Autorzy tekstu: Agnieszka Mielczarek, Magda Mądrawska,

Autor zdjęć: Magda Mądrawska.
 PN „UW”


dat.: 20.01.2009 | źródło: PN Ujście Warty |

                 

 

.: noclegi

.: wycieczki piesze
.: wycieczki rowerowe
.: wycieczki objazdowe
.: foto safari
.: spływy kajakowe

.: zielone szkoły

    

    

   

.: forum

.: księga gości

.: o nas

.: kontakt 

.: reklama

.: mapa strony

 

 

   

Link Exchange: EcoTravel | Ojców | Pieskowa Skała | Jaskinia Ciemna | Noclegi | Grota Łokietka | Narty | dodaj linka...

     

 

    

  

All original material and HTML coding © 2009 Parki.pl All rights reserved.